Kan İle Doldurma Ve Yanma Yanılgısı

Kan İle Doldurma Ve Yanma Yanılgısı

Ara 24, 2011

KAN İLE DOLDURMA

 

Ağırlık çalışmasının hemen sonrasındaki 15-30 dakikalık bölümde kaslar gergin ve ‘şişmiş’ haldedir. (Kimileri sıcak hal diye de adlandırır) Bu ‘şişme’ nin nedeni kasın içinde kısılıp kalan plazmadır (kanın sıvı kısmı). Kas kasılması esnasında kasılabilen-kısalabilen kas öğeleri kendi üstlerine de kuvvet uygulamış olurlar. Kas kısaldıkça çapı büyümektedir. Yoğun kassal kasılma esnasında, kendi üzerine uyguladığı bu dahili kuvvet vasküleriteyi (dolaşımı) anlık olarak ‘tıkar’ ve çalışılan kas grubuna kan dolmasını desteklemiş olur. Tansiyondaki dengeleyici yükseliş, kılcal damarlardaki tıkalı plazmayı kas hücrelerinin boşluklarına girmeye zorlar.

 

Vücut geliştirmeciler genellikle yarışmalarda sahneye çıkmadan önce, kaslarının daha dolu gözükmeleri için ‘pompalama’ kan ile doldurma egzersizleri yaparlar. Bu mantıklı bir yöntemdir. Ancak yarışma dışında kan ile doldurmanın herhangi bir yararı yoktur (Ego tatmini dışında). Ancak kası kan ile DOLDURAMAMAK bir sürantrenman (aşırı çalışma) göstergesidir. Çünkü glikojen (karbonhidrat) depoları azaldığında kas içi akışkanlık ve kan hacmi azalmaktadır. Yoğun bisiklet veya yüzme egzersizleri de çalışan kaslarda kan ile dolma veya geçici bir doluluk sağlayacaktır. Ancak bunun hipertrofi yani ‘büyüme’ ile bir bağlantısı yoktur.

 

YANMA

 

Ağırlık çalışmalarındaki yanma hissi yorulan kaslardaki asit birikiminden kaynaklanmaktadır. Anaerobik glikolisis (karbonhidratların enzimler tarafından parçalanması) su ve asit veya serbest hidrojen iyonları açığa çıkarır. Laktat kasın asidik düzeyinin dengelenmesine yardımcı olur. Ancak kan akışı kısıtlanmış ise asit
yeterince temizlenemez. Kas içi dolaşım kasın yoğun biçimde uzun süreli kasılması ile geçici olarak sekteye uğrar. Reseptörler üzerine gelen yoğun asidik etki bölgesel yanma hissi oluşturur. Yoğun asit birikimi aynı zamanda kas kasılmasına da sekte vurur. Sebebi kalsiyumu kas kasılmasına elverişsiz hale getirmesidir.
Eğer düzenli olarak tekrarlanırsa, kas bu duruma alışmaya başlayacak ve sonraki idmanlarda daha verimli hale gelecektir.

Birçok temel (bileşik) egzersiz (örneğin squat, bench press vs.) çan eğrisi şeklinde bir zorluk grafiğine sahiptirler. (Ağırlık en aşağıda veya en yukarıda iken zorluk görece az, orta noktada ise zorluk en yüksek seviyededir) Bu, kasların hareket sırasında belli bölümlerde dinlenebilmelerini mümkün kılar. Bu tekrarlar
arasındaki anlık dinlenmeler kan akışına imkan tanıyarak asit birikiminin temizlenmesini sağlar. Diğer taraftan, izole yani spesifik bir bölgeyi çalıştıran egzersizler (leg extension, dumbbell fly) tüm hareket boyunca, daha tekdüze bir zorluk seviyesine sahiptirler. Kaslar bu tip egzersizlere yeterince tabi tutulduklarında asit birikimine alışırlar.

Yanma hissi bir egzersizin verimliliğini gösterebileceği gibi (gösterir değil, gösterme ihtimali vardır) sadece spesifik bir kassal dayanıklılığa işaret eder. GÜCÜ, KUVVETİ veya KAS KÜTLESİNİ geliştirmez. Aslında, yanma hissinin olmadığı bir egzersiz, ‘gücü’ artırmak için daha iyidir. Kas kütlesi artırımı için de
daha iyi olduğu söylenebilir. Örneğin, Leg Press’in (temel ve bileşik) hem güç hem kütle artırımı için yanma hissinin daha çok hissedildiği Leg Extension’dan (destekleyici ve izole) daha üstün olduğu belirlenmiştir. Diğer taraftan, temel egzersizleri izole egzersizler ile destekleyerek kassal dayanıklılığı kassal güce
çevirmek mümkündür.

 

BİR EGZERSİZİN VERİMLİLİĞİNİ YANMA HİSSİNE GÖRE DEĞERLENDİRMEK YANILTICIDIR.
GENEL İNANIŞIN AKSİNE, YANMA HİSSİNİN YAĞ YAKIMI İLE HİÇBİR ALAKASI YOKTUR.

 

Aynı zamanda, bir egzersizin verimliliğini bir bölgedeki kassal yorgunluk ile de belirleyemeyiz. Örneğin, genel bir yanılgı olarak bacak kaldırmanın alt karnı çalıştırdığı sanılır. Bundan başka, yeni başlayanlar çoğunlukla bir egzersize iyice alışana kadar deneyimlilerin hissetmedikleri noktalarda kassal yorgunluk ve
zorlanma hissederler. Bu ‘En Zayıf Halka’ örneklemesi ile açıklanabilir. (Bir zincir en zayıf halkası kadar kuvvetlidir). Ancak bu ‘zayıf halkalar’ güçlendiğinde ‘zincir’ (hedef kas ve destekleyici kaslar) verimli biçimde çalıştırılabilecektir.

 

Bkz: Bölgesel Yağ Yakımı Ve Kilo Kaybı YanılgılarıSosyal Paylaşım ;
personal training başvuru


Sitedeki tüm yazılar Mete PÖTÖY tarafından yazılmıştır.

8 Yorum

 1. Muzaffer /

  İlginç.

  Sitenizden öğreneceğimiz çok sey var gibi görülüyor. Benim gibi bu işi bilmeyenler için faydalı bir kaynak olduğunu düşünüyorum.

  İyi günler.

 2. Enes /

  isinizin uzmanligi konusunda denilecek hir bir sey yok, yazilanlari okudugumda bir personal trainer in bilgisinden ziyade bir doktorun ve muhendisin karisimindan olusmus bilgi birikimi goruyorum. ben cocuklugumdan beri agirlik antrenmanlari yapiyorum (gures, bodybuilding, powerlifting) ama hala bilmedigim seyler varmis yazilarinizi okuyunca gordum. insallah sizin gibi arkadaslarin sayisi cogalir ve ulkemizdeki gencler kahve kulturunden siyrilip spor kulturunde kendilerini bulurlar.
  Basarilarinizin devami dilegi ile,
  Saygilarimla.

Yorum Yaz