Nasıl Hızlı Kilo Verilir?

Nasıl Hızlı Kilo Verilir?

May 11, 2012

Hızlı Kilo Vermek Sağlıklı mıdır?

Hızlı ‘kilo vermek’ bir çok durumda sağlıklı değildir ve amaçlanmamalıdır. Yapılması gereken ‘yağ yakımı’dır. Sadece ve sadece toplam kilonun aşırılığı nedeni ile eklemlere normal kabul edilemeyecek seviyede yük binmesi durumlarında, bir miktar kas kaybı da göz önüne alınarak normalden biraz daha hızlı kilo kaybı amaçlanabilir. Demek istediğim hafif bir yağ fazlası değildir. Örneklendirmek gerekirse ortalama boya sahip ve kilosu 90 veya üzeri olan bir kadın ya da 100 veya üzeri olan bir erkek, bir dönem bu şekilde eklem sağlığı açısından olması gerekenden biraz daha düşük kalorili beslenebilir.

 

Hızlı Kilo Vermek Neden Zararlıdır?

Yukarıda yazmış olduğum gibi bir durum söz konusu olmadığında hızlı kilo vermek akılcı değildir. Hızlı kilo verilirken normalden çok kas kaybedileceği için bazal metabolizma yavaşlayacaktır. Normal beslenmeye başladığınızda ise verdiğiniz kilolardan daha fazlasını geri alırsınız. Bu yüzden normale yakın kilolara inildiğinde kassal ve cardio çalışmaları kombine biçimde uygulanmalı, beslenme düzenli bir biçimde devam etmelidir.

 

Bkz: Şok Diyetler

 

Ne Kadar Hızlı Kilo Vermek Normaldir?

Net olarak ayda 4 kilo vermek iyidir diyemeyiz. Elden geldiğince ideale yakın antrenman, beslenme ve dinlenme yapılmalı ve gerisi akışına bırakılmalıdır. Çok ani kilo inişleri, kişinin durumu ne olursa olsun sağlıksızdır.

 

 

 

Ne Yaparsam Yapayım Kilo Veremiyorum

Ne yazık ki yüksek kilolu insanlar toplum tarafından yargılandığı için bazı kişiler bu şekilde yalan söyleme yoluna giderler. Kendinize karşı dürüst olun ve şu soruları sorun;

  • Gerçekten kilo vermek istiyor muyum?
  • Gerçekten ‘iyi’ besleniyor muyum?
  • Gerçekten ‘iyi’ antrenman yapıyor muyum?

Eğer tüm soruları evet olarak cevaplıyorsanız ve kilo veremiyorsanız geriye 3 ihtimal kalıyor.

 

İyi Beslendiğinizi Zannediyorsunuz

İyi beslenmek, az beslenmek demek değildir. Konu ile ilgili benden ya da bir başka uzmandan destek alabilirsiniz. Toplumumuzda özellikle beslenme ile ilgili tonlarca ‘doğru bilinen yanlış’ vardır.

 

İyi Antrenman Yapmıyorsunuz

İyi idman çok idman demek değildir. Yapılan antrenmanın şiddeti ve kalitesi belirleyici faktördür. Yeterli bilginiz yok ise bir personal trainer gözetimi altında çalışmanız emeklerinizin ve vaktinizin boşa gitmesini önleyecektir.

Bkz: Kassal Çalışma Zayıflama İlişkisi

Bkz: Yağ Yakımının Püf Noktları

 

Hormonel Probleminiz Olabilir

Özellikle tiroid ile ilgili farkında olmadığınız bir sorununuz var ise her şeyi doğru yapsanız dahi zayıflayamayabilirsiniz. 3 ay düzenli egzersiz ve beslenmeye rağmen zayıflayamıyorsanız mutlaka doktora gidin.

http://www.metesports.com/nasil-hizli-kilo-verilir.htmlSosyal Paylaşım ;
personal training başvuru


Sitedeki tüm yazılar Mete PÖTÖY tarafından yazılmıştır.

Yorum Yaz