Ne Kadar Ağırlık – Altın Kural

Ne Kadar Ağırlık – Altın Kural

Mar 14, 2012

Herhangi bir şeyin değişmesi için bir güdülenme (motivasyon) oluşması gerekmetedir. Kasların gelişimi için ise onlara yük bindirmek, ve onlarda mikro boyutta deformasyon oluşturmamız gerekmektedir. Kas gelişimi kabaca bu şekilde anlatılabilir. Vücudumuz ise içgüdüsel olarak bu deformasyonun tekrarlanabileceği ihtimaline karşı gelişerek, güçlenerek bir savunma mekanizması oluşturur. Ve bu sayede kaslar büyür. Pekiyi bu güdülenmeyi sağlamak için ne kadar ağırlık kaldırmamız gerekir?

Amacımız ne olursa olsun (Kasları büyütmek, dayanıklılık, güç artırmak…) gelişmek istiyorsak kaslarımızı zorlamak durumundayız.

Kaç tekrarlı çalışırsak çalışalım, set sonunda aşırıya kaçmayan bir zorlanma hissediyorsak ağırlık idealdir. Amaçlanan tekrar sayısına ulaşılamıyor ise ağırlık azaltılmalıdır. 10 tekrar yapılması gereken bir sette, kullanılan ağırlık ile 13-14 tekrar yapılabiliniyor ise ağırlığın artırılması gerekmektedir.

Salonlarda rastladığınız ‘Kendini hiç zorlamana gerek yok, önemli olan beslenme’ diyen kişiler büyük yanılgı içindedirler. Evet, iyi beslenmek son derece önemlidir. Ancak zorlama olmadan kaslar ideal hız ile gelişmezler. Tabii ki antrenman yapmayan birine göre, kârdasınızdır. Ama kârdan zarar edersiniz.

 

 

 

 

Öte tarafta ‘NO PAIN NO GAIN’ciler vardır. Türkçesi ‘ACI YOKSA GELİŞME DE YOK’ olan bu söz son derece doğru olmakla beraber her daim yanlış anlaşılır. Hiç zorlanmadan, yüzünüzü ekşitmeden gelişemeyeceğiniz bir gerçektir ama genellikle bu laf ‘MORE PAIN MORE GAIN’ (Ne kadar acı o kadar gelişme) gibi algılanır. Bu fikrin sonu sakatlıktır. Antrenman şiddeti iyi ayarlanmalı ve zorlama optimum seviyede olmalıdır.

Ülkemizde birçok salonda, internet sitesinde ne yazık ki hala ‘Az kilo çok tekrar daha çok yaktırır’ fikri yaygın biçimde savunulmaktadır. Yıllar öncesinde bu fikrin yanlış olduğu kanıtlanmıştır. Az ağırlık ile yapacağınız çalışmalar, bir nevi havanda su dövmek gibi olacaktır.

Bkz: Az kilo çok tekrar yağ yaktırmaz!Sosyal Paylaşım ;
personal training başvuru


Sitedeki tüm yazılar Mete PÖTÖY tarafından yazılmıştır.

1 Yorum

  1. erdinc /

    Cok yararlı bir makale valla çok güzel olmuş tesekkur ederim …

Yorum Yaz