Alt Karın İle İlgili Yanılgılar

Alt Karın İle İlgili Yanılgılar

Ara 24, 2011

Genel kanı olarak, alt karın, bacak kaldırma ve diğer kalça fleksiyonu egzersizleri ile çalıştırılır zannedilir. Oysa ki, bir egzersizin çalıştırdığı yeri egzersizde zorlanan bölgemiz olarak belirlemek yanıltıcı olacaktır.

Kalça fleksiyonu hareketinde kullanılan birincil kas grubu iliopsoas dır (Birçok kalça fleksorundan biri). İliopsoas, en bilindik karın kası olan Rectus Abdominous (baklava şeklinde olan) ‘un alt kısmının hemen altında bulunur. Bacak kaldırma hareketinde tüm karın kasları izometrik (boyu sabit) olarak kasılırar. Omurga ve leğen kemiğini sabitlerler. İliopsoas ın işini görmesini sağlarlar.

Bölgesel kassal yorgunluk veya izometrik kasılan karın kaslarının verdiği yanma hissi, çalışan kalça fleksorlarının leğen kemiğine yakın noktada hissettirdiği yorgunluk, yanıltıcı olarak, karın kaslarının çalıştığının sanılmasına yol açar.

Rectus Abdominous’un İzotonik olarak (boyu değişerek) çalıştığı hareketlerde, kas, ‘boydan boya çalışarak’ (üst ve alt karın kasları) omurgayı büker. Bacak kaldırma hareketlerinde omurga önemsenecek ölçüde bükülmez. Öte yandan, Tam Mekik ve Kalça Kaldırılarak Yapılan Bacak Kaldırma hareketlerinde omurga bükülür.

Mete Pötöy’ün Notu: Tam mekik, ileri seviye bir egzersiz olup, kimi kaynaklarca yasaklı hareketler listesine alınmıştır. Özellikle belinde hassasiyet bulunan kişiler bu egzersiz yerine crunch hareketini uygulamalıdır.Sosyal Paylaşım ;
personal training başvuru


Sitedeki tüm yazılar Mete PÖTÖY tarafından yazılmıştır.

Yorum Yaz