Ne Kadar Su İçilmeli?

Ne Kadar Su İçilmeli?

Mar 18, 2012

Su hakkında bildiğiniz bilgileri tekrarlamam eminim sıkıcı olacaktır. O yüzden bilmediklerinizden başlayalım

Yeterli su (sıvı) alımı neden zayıflatır? ÇÜNKÜ!!! Metabolizmamız yağ hücresi oluşturduğunda ortama 1 molekül de su çıkar. Bunu iyi bilen vücudumuz ise su bulamadığı zamanlarda yağ oluşturma yoluna gider. Bu yüzden, HEM YETERLİ HEM SIK SU İÇMEMİZ gerekmetedir.

 

Alınması Gereken Günlük Su Miktarı:

 

Alınması gereken günlük su miktarı kişiden kişiye çok değişmektedir. Bunun sebebi terleme oranlarındaki farklılıklar, cinsiyet, kilo, günlük iş temposu, sedanter ya da egzersiz yapan kişiler arasındaki farklılıklar gibi sıralanabilir. Ancak ortalama bir miktardan bahsedilecekse, günlük su ihtiyacı 2-3 litre civarındadır. EN PRATİK KURAL, İDRARIN AÇIK SARI OLACAĞI KADAR SU İÇMEKTİR.

İdrarın tamamen renksiz olması, Aşırı Sıvı Alımına işarettir. Bu oldukça zararlıdır. Çünkü aşırı sıvı alımı, vücuttan atılmaması gereken vitamin ve minarellerin tuvalete gitmesi demektir.

 

Sıvı Değil, Su!

 

Dikkat edilmesi gereken nokta,  günlük ‘SU’ ihtiyacıdır. ‘Sıvı’ DEĞİL! Çok kişinin düştüğü yanılgı içtikleri kahve-çay-meşrubat ve benzeri içeceklerin günlük su ihtiyaçlarını karşıladığı sanrısıdır. Bu tip içecekler sıvı ihtiyacını karşılamak bir yana vücuttan su atarlar. Çünkü DİÜRETİK (İdrar söktürücü) yapıdadırlar.

Yeterli (ve ılık) sıvı alımı bağışıklık sistemini en çok güçlendiren 3 etkenden biridir. Diğer ikisi ise yeterli uyku ve kassal çalışmadır.

 

 

 

Yetersiz Sıvı Alımının Sonuçları:

 

Baş ağrılarının büyük bölümü yetersiz sıvı alımının sonucudur. Beyin etrafındaki zar, vücutta yeterli sıvı olmadığında gerilerek beyne baskı yapmakta, bu da ağrıya sebep olmaktadır. En diüretik (idrar söktürücü) içeceklerden olan alkol alımı sonrası yaşanan baş ağrısının sebebi de budur. Baş ağrısını kesen, çoğu kez alınan ASPİRİN DEĞİL yanında içilen BÜYÜK BİR BARDAK SUDUR!

Yetersiz sıvı alımı ile ilgili olabilecek diğer belirtiler Yorgunluk, Unutkanlık ve Kramptır.

http://www.metesports.com/ne-kadar-su-icilmeli.htmlSosyal Paylaşım ;
personal training başvuru


Sitedeki tüm yazılar Mete PÖTÖY tarafından yazılmıştır.

Yorum Yaz