Set Aralarında Ne Kadar Dinlenmeli

Set Aralarında Ne Kadar Dinlenmeli

Mar 13, 2012

Set aralarında ne kadar dinlenilmesi gerektiği birçok şeye göre değişir. Kişinin yaşı, antrenman yaşı, vücut tipi, egzersizin içeriği, bileşik veya izole oluşu, kişinin egzersizdeki amacı hep birlikte dinlenme aralığını etkileyen faktörlerdendir. ‘Tüm set aralarında 45 saniye dinlenmelisiniz!’ demek, bir doktorun tüm hastalarına aynı reçeteyi yazmasına benzer, ve bu tamamiyle kabul edilemezdir.

ORTALAMA SÜRE, kas kazanmak, veya diyet döneminde kas kaybetmemek isteyen biri için 45 saniye ile 1:30 dakikadır. Set aralarını biraz kısaltıp fazladan birkaç tekrar yapmak (eğer iyi dizayn edilmiş bir circuit training yapmıyorsanız) kesinlikle daha fazla yağ yaktırmaz.

 

Set Aralarının Uzamasını Gerektirecek Faktörler:

 

Ektomorf Vücut Tipi

Güç İdmanı (Düşük Tekrarlar (1-5) İle Çalışılırken)

Bileşik Egzersizler (Squat, Bench Press, Barfix Gibi Birçok Kas Grubunu Bir Arada Çalıştıran Hareketler)

Düşük Antrenman Yaşı (Egzersize Alışkın Olmayan Kişiler, Sedanterler)

 

 

 

Set Aralarının Kısalmasını Gerektirecek Faktörler:

 

Endomorf Vücut Tipi

Dayanıklılık İdmanı (Yüksek Tekrarlar (15 Ve Daha Fazla) İle Çalışırken)

İzole Egzersizler (Dumbbell Curl, Dumbbell Triceps Extensions Gibi Bir-İki Kas Grubunu Çalıştıran Hareketler)

Yüksek Antrenman Yaşı (Kas Olgunluğu Kolay Toparlanmayı Mümkün Kılar)

 

Set aralarının kısaltılması Antrenman Şiddetini artırır. Ancak bu şiddeti artırmak için tek yol olarak düşünülmemelidir. Antrenman şiddeti, ağırlığı, setleri, tekrarları, haftalık antrenman sayısını artırarak da artırılabilir.

Öte taraftan, bazı sakatlık durumlarında kas veya tendonlar yüksek ağırlıkta acı çekebilir ve görece düşük ağırlıklarda problem yaşamazlar. Bu gibi durumlarda set aralarını kısaltarak antrenman şiddetini artırmak akılcı bir adım olacaktır.

http://www.metesports.com/set-aralarinda-ne-kadar-dinlenmeli.htmlSosyal Paylaşım ;
personal training başvuru


Sitedeki tüm yazılar Mete PÖTÖY tarafından yazılmıştır.

5 Yorum

 1. selçuk /

  hocam merhaba 34 yaşındayım genel olarak gittiğim spor salonunda bana verilen programa uymaya çalışıyorum ama sanırım program benim kapasitemin biraz üzerinde olduğu için setlerden sonra set arasında kendimi toparlamam sizin belirttiğiniz zamandan biraz fazla sürüyor sormak istediğim

  1- set arasını biraz uzun tutmak zararlımıdır ?
  2- bukadar yoruluyor olmamdan ötürü çalıştığım alet yada ağırlıklarda biraz daha mı az yüklenmeliyim sizce? şimdiden teşekkür ederim

  • Mete PÖTÖY /

   1- Set aralarını gereğinden uzun tutmak hipertrofi (büyütme, kaslanma) idmanını güç idmanına dönüştürecektir.
   2- Biraz daha az ağırlık ile çalışmayı ve set aralarını söylediğim gibi tutmaya çalışın. Bu, hem amacınızdan sapmamanızı, hem de antrenmanınızı ideal zamanda bitirmenizi sağlayacaktır.

Yorum Yaz